Wiza elektroniczna jest to normalna wiza, która jest wystawiana na podstawie wniosku złożonego online w dedykowanym systemie imigracyjnym danego kraju. Wiza taka jest wystawiana jako dokument elektroniczny, przesyłany na podany adres e-mail. Przeważnie wiza widnieje od momentu wydania w systemach granicznych, jednak sugerujemy zabrać wydrukowaną wizę ze sobą w podróż. W wielu krajach jest to obowiązek !!
Wiza jednokrotna upoważnia do jednorazowego przekroczenia granicy (wjazd – wyjazd), wiza dwukrotna – dwukrotnego (wjazd – wyjazd – wjazd – wyjazd), wiza wielokrotna do wielokrotnego wjazdu (nielimitowana liczba wjazdów) w okresie ważności wizy.
Każda wiza ze względu na rodzaj i na inny kraj może mieć inną ważność. Z reguły wizy są ważne albo od daty do daty (np. wizy rosyjskie) tj. nie można przebywać poza tymi datami na terenie danego kraju lub są wizy ważne na wjazd w podanym okresie na wizie (np. wizy chińskie) tj. w podanej ważności wizy należy dokonać jedynego (wiza jednokrotna) lub ostatniego (wiza wielokrotna) wjazdu na teren danego kraju i pozostać na (maksymalnie) liczbę dni podaną w wizie.
W odpowiedziach na zapytanie do każdej z wiz podajemy jej ważność oraz liczbę dni pobytu, proszę to każdorazowo sprawdzać lub pytać naszych konsultantów.
Zawsze ściśle rekomendujemy występować o wizę zgodnie z przeznaczeniem, jednak jeśli klient tak sobie życzy to na jego odpowiedzialność możemy wystąpić o wizę jaką nam wskaże. Proszę pamiętać że wiąże się to z dużym ryzykiem podczas odprawy w kraju docelowym oraz podczas pobytu za granicą.
Poza kilkoma wyjątkami nie można. Po anulowaniu starego paszportu należy starać się o wizę na nowo. Jedynie Rosja dopuszcza przeniesienie starej wizy pod kilkoma warunkami. Natomiast w przypadku promesy wizowej do USA można podróżować z dwoma paszportami starym i nowym do końca ważności promesy w starym paszporcie, jeśli promesa nie została zniszczona podczas anulacji starego paszportu.
Właściwie do każdej wizy należy przedstawić zdjęcie tzw. biometryczne tj. kolorowe, białe tło, en-face, 3,5 cm x 4,5 cm, takie samo jak do polskiego paszportu biometrycznego. W kwestii rozmiaru zdjęcia, niektóre konsulaty mają swoje specjalne wymagania np. USA 5 cm x 5 cm. Kilka krajów dopuszcza też wciąż zdjęcia z profilu, ale generalnie należy wyrabiać zdjęcia biometryczne.